Kardeşi Nadide Azatoğlu’ ndan

Sevgili Abiciğim.. Canım İsko’ m..
Kaz Dağlarının Homer’ i.. Gönlümüzün Zeus’ u..

II. Dünya Savaşı sonrası nesli, “47′ liler”, toplumun otopsisinin yapıldığı yılların şahidi, bizzat eylemcisi, insan hakları emekçisi, demokrasi neferi, özgürlükçü, eşitlikçi, aydınlanmacı, savaş karşıtı, hem kendi, hem ülkesinin rönesansının peşinde, yolları kesişen iki idealist genç..

Abim ve Sema Abla..
Ama anlatacaklarım siyasi atmosferden uzak olmalı, sadece insani hallerimiz..
Sana dair hatırladığım en eski anılarım 4-5 yaş, beni Sahaflar Çarşısının içinden geçirerek Çınaraltı Kahvesine götürmen, oradan da İstanbul Üniversitesi bahçesine.
O yıllarda tuttuğun elimi bir daha hiç bırakmadın.
Geriye dönük düşündüğümde, hayatımın en önemli kararlarında fark ediyorum ki, hep senin bana verdiğin maya var. Ne şanslıydım ki ben, böyle bir abiye sahiptim.

Bu satırları “di”li geçmiş olarak yazmak zorunda kalmak, içimi nasıl da acıtıyor….. !!!..
Ama gene senin izinde, manevi varlığında bulmalıyım, bize öğrettiklerinde bulmalıyız, seni tüm sevenler olarak “kuvvetimizi”.

Sene 1969′ lar, unutulmaz mavi Vosvos’ lu anılarımız..
Gümüşsuyu’ nda, standart apartman çocuğu gibi sayende büyümedik Hakan’ la ben, ve sonra aramıza katılan Deniz. Kampçı yaptın bizi, ateş yakmayı, çadır kurmayı öğrendik erken yaşta. Küçüksu Kasrı’ nda, Rumeli Hisarı’ nda, Anadolu Hisarı’ nda boğazın serin sularına attın bizi. Florya, Adalar, Tarihi Yarımada, eski semtler, hangi birini yazayım, daha Boğaziçi Köprüsü’ nün olmadığı, Vosvos’ un benzincide benzin için 3 gün beklediği yıllar. Riva’ da, Şile’ de kumların üstünde uyumak, teneke kapakta tuzlu midyeler yemek, kumanya hazırlamak nedir, yola çıkmak nedir, unutulan kibrit kutusu nelere mal olabilir, seninle yaşadık.
Mavi Vosvos’ a doluşup Balkan’ lara bile gittik.. ;))..

Ama galiba, asıl hepimizin dönüşümünün başlangıcı gene 70′ lerin başı, Küçükkuyu’ ya Zeus Kamping’ e gelişlerimiz ile oldu. Gene yıllar sonra anladım ki, sen ve Sema Abla, Sabahattin Eyüboğlu ve Azra Erhat’ ın, yani “Mavi Anadolucular” ın izini sürüyordunuz mavi Vosvos’ la. Çadırımızı iğde ve zeytin ağaçlarının altına kurarken, senin zıpkınla avladığın balıkları, Sema Ablanın kalamar ve ahtapot mezelerini lüplerken, kim bilebilirdi ki bu “Kaz Dağlarının Gölgesi” peşimizi hiç bırakmayacak.

Gecenin zifiri karanlığında saman yolunu, yıldızları incelemek, kutup yıldızını bulma yarışması, kuzey-güney, batı-doğu, yönümüzü bulmayı öğrenmek, rüzgarın dilini çözmek, lodosu-poyrazı ayırt etmek, bulutların katmanları, etrafa boş boş bakmamayı kavramak, dağların kıvrımlarında görmediğimiz derelerin varlığını hissetmek, yumuşak eğimli ve kavisli bir toprağın altında bir antik tiyatronun yatabileceğini düşünebilmek, güneş batarken fizik, elma çürürken kimya, gökyüzünde ise matematiğin başladığını keşfetmek, her akşam saat 19.00 -21.00 arası İTÜ radyosundan dinlediğimiz klasik müzikler, duvarlar boyunca zengin kütüphanemiz, çocuk yaşta bize senden gelen en büyük hediye, en iyi müfredattı. İşte tam da burasının altını çizmek, seni bu pencereden anmak için bu yazıyı kaleme almak istedim.

Konumuz “Aşk” ve “Müfredat”.. !!
İstanbul Atatürk- Beyoğlu Erkek Lisesinde öyle efsane “Öğretmen” ler ile büyüdün ki.
Edebiyat öğretmenlerin, duayen hocalarımız Vedat Günyol ve Rauf Mutluay idi.
Gene efsane müzik öğretmeniniz ile ilgili bir anekdot da Sema Abladan..

 • müzik öğretmeniniz, size her ders bir klasik eser ve bestecisini tanıtır ve dinletirmiş 40 dakika..
  ders buymuş.. vee.. kapıyı kilitlermiş kaçmayın diye.. ;))..

Değerli edebiyat büyüğümüz Arnavut kökenli Vedat Günyol’un dersleri, anlıyoruz ki senin hayatının pusulası olmuş. Sana öyle bir el veriyor ki,

“Anadolunun Çınarları”..
Sabahattin Eyüboğlu, Azra Erhat, ve Cevat Şakir..
“Anadolu’ yu Coğrafya Üzerinden Tanımlayan Ekip “..
Yeni Ufuklar Dergisi, Varlık Yayınları..

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’ nde Sema Abla ile gene efsane Latince Hocası Cevat Şakir’ in oğlu, Sina Kabaağaç’ dan ders almış olmanız, senin Sema Abla ile 1960′ lı yılların aurası içinde tanışman, ne kadar anlamlıymış. Sema Abla Kadıköy Kız Liseli, Moda’ lı, sen Beyoğlu çocuğu, iki yaka, iki kıta. Ortak dünya görüşü, ortak düşünce, ortak zevkler, ortak estetik.
İki genç insan, iki hayat, bir ömür boyu ayrılmayacak eller..!!..
İlk görüşte “AŞK”..

Ve sizi birleştiren olgunun aslında, o tarihlerde hakiki hocalardan aldığınız hakiki “müfredat” olması. Hayata analitik bakmak, realiteyi esas almak, araştırmacı ve vizyoner olmak, hep geniş açı düşünmek, çapraz değerlendirme yapabilmek gibi sizin nesile ait özellikleri en iyi şekilde temsil ettiniz. Sema Abla ile beraber ne büyük dinamik yaratmışsınız, ve bu kanaldan bize de yol açmışsınız.

“Coğrafyadır bizi biz yapan”, “göçlerle melezleşmek”, “kültür transfer köprüsü Anadolu”..

Bunlar, Kazdağı’ na evrilen yolculuğunuzda, sonraki yıllarda sizi hep sarıp sarmalayan konular oldular. Kazdağı’ nın tüm sırlarını bir bir, ilmek ilmek çözmeye başladınız.
İnsanlık tarihini merak eden alt yapınız, sizi her patikanın peşine düşürdü.
Homer’ in, Strabon’ un izlerini takip ettiniz hep, ve bunları herkesle paylaştınız.
İdaköy Çiftlik Evi’ ni kurdunuz. O tarihlerde dağ ve yürüyüş turizmi yokken, Cumhuriyet Dergi’ ye verdiğiniz herbiri birbirbirinden esprili ve bilgilendirici unik ilanlarla, insanların ilgisini yakaladınız ve yıllar içinde kocaman bir gruba evrildiniz. Çocuklu aileler olduğunda, patikayı önden yürür, çocuklar için ağaçların dibine mitolojiyi sevdirecek hediyeler saklardın, şu an kimbilir kaç çocuk seni bu tatlı anı ile hatırlıyordur. Kimsenin bilmediği parkurlarda yürüdünüz, şelalelerin, büvetlerin kaynaklarına yürüdünüz, geleneksel olarak Sarı Kız Tepesi’ ne çadırlı – konaklamalı turlar yaptınız. Unutulmaz, sohbeti, müziği bol Dolunay Geceleri, İdaköy’ ün bahçesinde Hıdrellez Ateşi ve kutlamaları…

Sayısız konferans, sayısız yazı, makale, röportaj verdiniz.
Ve en önemli mirasın seni ölümsüzleştiren eserlerin.. “Kitapların”..

 1. Resimli Mitolojik Masallar – torunların için yazdığın
 2. Kazdağı Dünü Bugünü
 3. Erguvan Kenti Troya’ nın Acı Öyküsü
 4. Libretto – Troya’ nın Acı Öyküsü Tr / Ing
 5. Kazdağı / İda Doğa ve Kültür Gezi Rehberi
 6. Nevaterra – Fütürist Roman
 7. Homer Anadolu Diliyle Konuşuyor

Ve başlayıp bitiremediğin, yarım kalan, bilgisayarında duran daha nice proje kitapların..

Homer ve Arkaik Diller araştırmasına, on yıldan fazlaca bir süre emek verdin.
Akademik bir tez konusu gibi ele aldın, döneminin ilerisinde bir çalışma olduğu çok açık olan bu eserin, bir gün Anadolu Dilleri ile ilgili iz süren meraklı gençlerin mutlaka kaynak kitabı olacak.

Uzağa tohum atmayı seviyordun. Gene bu bilinçle, Körfez için başlattığın,
“İda dan, Madra’ ya Riviera Projesi” ni,
tarih, mitoloji ve arkeoloji, gerçek turizm kültür kaynağıdır diyerek, sözde bırakmadın, hatta tüm alt yapısını bir dosya halinde Kültür Bakanlığı’ na, sundun.
Körfez için Riviera Projesi’ nin temellerini attın.

Sen sadece bizim değil herkesin abisi ve “Mentor”u oldun Homeros’ un Odysseia’ sındaki gibi.
Sen bizim yaşayan kütüphanemizdin.

Kurucusu olduğun, ya da kurulmasına veya çalışmalarına yardım ettiğin Dernekler,

 • Çamlıder – Çamlıbel Köyü Kadınları Derneği
 • Gürtad – Güre Turizm ve Tanıtım Derneği
 • Astyra Derneği
 • Antandros Derneği
 • Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzesi
 • Kazdağı Koruma Derneği
 1. Ocak, antik çağın Jülyen Takvimine göre yeni yıl şenliklerinde doğdun..
 2. Nisan arkaik çağın yeni yıl törenselinde, bahar çiçeklerinin arasında kaybettik seni..
 3. Mayıs Artemisin doğum gününde ise..
  Yazımı, senin naif Hıdrellez gecelerini selamlayarak sonlandırıyorum..

Ortak Anadolu mirasımızı koruyup, yaşatanlar kuşağından, Antik Çağ bilgesi ve Çınarı..
Sevgili canım Abiciğim, seninle birlikte yaşadığımız yıllar, çok katmanlı senfonik bir şiir tadındaydı, masalsı anılarla dolu, unutulamayacak güzellikte ve eşsizdiler.
Merhametini, vicdanlı kişiliğini, hak yemez duruşunu, bol kahkahalı ve coşkulu, bereketli sofralarını, dost yüreğini hep hissedeceğiz ve özleyeceğiz.

Seni çok seviyoruz..
Huzur içinde uyu..
Hep gönlümüzde olacaksın..
Kalbimizde “Sen Çok Yaşa İsko”..

Nadide Azatoğlu

05/05/2021
Efes Selçuk